68 οι υποψήφιοι βουλευτές στην Ξάνθη

Χωρίς αποκλεισμούς στις αιτήσεις των υποψηφίων – 240 εκλογικά τμήματα

Εικοσιεννέα κόμματα και 68 συνολικά υποψήφιοι βουλευτές από την Ξάνθη θα συμμετέχουν στις εκλογές της 21ης Μαΐου, σύμφωνα με την απόφαση Ανακήρυξης του Αρείου Πάγου. ΄Όπως έγινε γνωστό από την περιφερειακή Ενότητα Ξάνθης στην Ξάνθη δεν υπάρχει κανένας αποκλεισμός υποψηφίου ενώ δεν έχουν υποψήφιους επτά κόμματα από τα 36 που έχουν ανακηρυχθεί. Να σημειώσουμε πως τα μικρά κόμματα δεν έχουν καταρτίσει την πλήρη λίστα των 5 υποψηφίων.

Τα κόμματα και οι 68 υποψήφιοι βουλευτές της Ξάνθης

Αναλυτικά η λίστα των κομμάτων και οι αντίστοιχοι υποψήφιοι τους για την ΠΕ Ξάνθης έχουν ως εξής:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  1. ΑΜΕΤ ΟΓΛΟΥ ΧΟΥΜΕΪΡΑ του Φεχμή
  2. ΝΤΕΛΗ ΓΙΟΥΣΟΥΦ του Χουσεΐν
  3. ΣΑΛΤΟΥΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Παναγιώτη
  4. ΤΣΙΑΚΙΡΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΜΑΙΡΗ) του Σωτηρίου
  5. ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΣΠΥΡΟΣ) του Γεωργίου

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Αλέξανδρου
  2. ΖΕΪΜΠΕΚ ΧΟΥΣΕΪΝ του Χασάν
  3. ΚΥΝΗΓΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΗΝΑ του Απόστολου
  4. ΣΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  5. ΤΖΑΜΠΑΖΗ ΜΑΡΙΑ του Ηλία

ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής

  1. ΒΟΥΡΒΟΥΚΕΛΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ του Νικολάου
  2. ΚΑΡΑΛΙΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ του Γεωργίου
  3. ΜΠΑΡΑΝ ΜΠΟΥΡΧΑΝ του Νετζαντή
  4. ΝΤΕΛΗ ΙΜΠΡΑΗΜ ΜΠΕΡΗΜ του Χαμδή
  5. ΠΑΡΧΑΡΙΔΟΥ (ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑ) ΕΡΣΑΪΑ (ΕΡΣΗ) του Παύλου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΒΑΚΙΡΤΖΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΜΠΑΚΕΡΟ) του Χρήστου
  2. ΜΑΞΟΥΜ ΜΠΙΡΓΚΙΟΥΛ του Ισμέτ
  3. ΜΑΧΑΙΡΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΟΥΛΑ) του Βίκτορα
  4. ΡΟΪΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΓΙΩΤΑ) του Ιωάννη
  5. ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΜΠΑΜΠΗΣ) του Πολύκαρπου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

  1. ΚΑΣΤΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Ιωάννη
  2. ΚΟΥΤΕΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Θεοδώρου
  3. ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ανέστη
  4. ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ του Αποστόλου
  5. ΤΡΑΜΠΑ ΤΖΕΜΑΛΗ του Σαμπρή

ΜέΡΑ25-ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

  1. ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ του Αντωνίου
  2. ΜΟΥΣΑ ΓΚΙΟΚΜΕΝ του Τζεμήλ
  3. ΠΑΠΑΔΟΥΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Χριστόφορου
  4. ΠΑΣΣΑ-ΖΟΥΝΧΙΑ ΑΝΝΟΥΛΑ (ΑΝΝΑ) του Ιωάννη
  5. ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΖΑΦΕΙΡΩ (ΗΡΩ) του Ιωάννη

ΕΝΩΝΩ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

  1. ΚΡΑΝΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Δημοσθένη

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό)

  1. ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ευσταθίου
  2. ΜΑΡΚΟΓΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ του Μιττάκου
  3. ΝΟΥΡΗ ΟΓΛΟΥ ΝΤΑΜΛΑ του Γιουξέλ
  4. ΧΑΤΖΗΣΑΒΒΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Αποστόλου

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΝΤΟΥΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Θωμά

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστής Αριστεράς και της ριζοσπαστικής Οικολογίας

  1. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Ευαγγέλου
  2. ΠΡΟΔΡΟΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου
  3. ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ του Τζαννή

Κίνημα 21

  1. ΜΠΕΧΛΗ ΜΑΙΡΗ του Αθανασίου

ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Θάνος Τζήμερος-Φαήλος Κρανιδιώτης

  1. ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Δημητρίου
  2. ΜΠΑΝΑ ΖΩΗ του Γεωργίου
  3. ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννη

ΝΙΚΗ

  1. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ του Δημητρίου
  2. ΠΑΠΑΧΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Σεβαστού
  3. ΦΡΑΓΚΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Γεωργίου

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΞΙΩΝ – ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

  1. ΒΑΛΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Δημοσθένους

ΒΟΡΕΙΑ ΛΕΓΚΑ – ΚΡΑΜΑ

  1. ΜΑΥΡΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Δημητρίου
  2. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ του Παναγιώτη

ΟΑΚΚΕ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ

  1. ΧΡΗΣΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Παναγιώτη

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ του Παναγιώτη

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

  1. ΣΙΜΙΤΑΣ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ του Χρήστου
  2. ΤΟΤΙΕΦ ΕΙΡΗΝΗ του Σέργιου
  3. ΧΑΣΑΠΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ του Δημητρίου

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

  1. ΑΧΜΕΤ ΕΡΓΗΝ του Αλή
  2. ΚΑΤΣΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Χαρίλαου
  3. ΛΥΣΙΜΑΧΟΥ – ΜΕΝΤΕΣΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Ιωάννη
  4. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ του Θεοδώρου

ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (Τ.ΟΛ.ΜΑ)

  1. ΜΠΑΛΤΑΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ανδρέα

ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ

  1. ΚΟΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Γεωργίου

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ

  1. ΟΤΑΜΠΑΣΙΔΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΟΥΛΑ του Αθανασίου

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΞΑΝΑ

  1. ΤΣΙΒΙΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Νικολάου

ΠΝΟΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ-Δημήτριος Κούβελας

  1. ΤΣΟΡΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου

ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΙΝΗΜΑ

1.ΠΑΣΧΟΥ ΑΝΝΑ του Παναγιώτη

Οικολόγοι ΠΡΑΣΙΝΟΙ – ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

  1. ΜΠΑΚΑΣ ΦΩΤΙΟΣ του Αθανασίου

ΕΑΝ…

  1. ΛΑΜΨΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ του Θεόκλητος

ΕΝΟΤΗΤΑ – ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΝ.Α

  1. ΣΚΛΗΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ρίζου

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

ΛΑΥΡΕΝΤΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ του Πέτρου

240 εκλογικά τμήματα στην Ξάνθη

Αναφερόμενος στα διαδικαστικά των εκλογών ο αντιπεριφερειάρχης Ξάνθης κ. Κώστας Κουρτίδης επεσήμανε πως στις 12/5 θα παραληφθούν τα ψηφοδέλτια των κομμάτων, τα οποία μαζί με γραφική ύλη θα τοποθετηθούν σε σάκους και θα αποσταλούν στα εκλογικά τμήματα. Ο αριθμός των εκλογικών τμημάτων της Ξάνθης είναι ίδιος με τις προηγούμενες εκλογές και ανέρχεται σε 240. Υπάρχει ένα τμήμα ετεροδημοτών στην Ξάνθη όπως αντίστοιχα και στην Αθήνα για τους Ξανθιώτες. Οι εκλογείς της Ξάνθης θα μπορούν να ενημερώνονται για το εκλογικό τμήμα που ψηφίζουν και από την εφαρμογή «Μάθε που ψηφίζεις».

110.000 κατά προσέγγιση το εκλογικό σώμα στη Ξάνθη – 1.000 περίπου οι 17ρηδες νέοι ψηφοφόροι

Επισημαίνεται πως το εκλογικό σώμα στην Ξάνθη κατά προσέγγιση είναι κάτω από 110.000 ενώ κατά τις εθνικές εκλογές του 2019 σύμφωνα με τα στοιχεία του ΥΠΕΣ ανέρχονται σε 118. 782. Να σημειώσουμε ότι για πρώτη φορά φέτος ψηφίζουν που ανέρχονται σε 112.097. Για την Ξάνθη υπολογίζονται σε 1.000 περίπου νέους ψηφοφόρους.

Με tablet για πρώτη φορά φέτος τα αποτελέσματα των εκλογών

Φέτος  για πρώτη φορά θα χρησιμοποιηθεί tablet σε όλα τα εκλογικά τμήματα. Αυτό σημαίνει ότι τα αποτελέσματα θα βγαίνουν ταχύτατα χωρίς τις καθυστερήσεις που παρατηρούνταν. Ειδικότερα όλα τα εκλογικά τμήματα θα έχουν ένα tablet το οποίο θα χειρίζεται ο δικαστικός αντιπρόσωπος και με το οποίο θα είναι συνδεδεμένο απευθείας με το ΥΠ.ΕΣ. Μετά το πέρας της εκλογικής διαδικασίας θα γίνεται η καταμέτρηση και ο έλεγχος του αποτελέσματος και ο κάθε δικαστικός αντιπρόσωπος, θα στέλνει απευθείας το αποτέλεσμα που θα ανακοινώνεται από το ΥΠΕΣ. Συγκεκριμένα, προβλέπεται πως στις 21:00 η ώρα το βράδυ το εκλογικό αποτέλεσμα θα μάς είναι ήδη γνωστό ενώ στις 24:00 το βράδυ θα γνωρίζουμε και τους σταυρούς.

Πηγή: empros.gr

Tags

Κοινοποίηση